SENIORSKO PRVENSTVO HRVATSKE, 05.03.2016.

novosti i novija događanja

Ovogodišnje seniorsko prvenstvo Hrvatske održano je u atletskoj dvorani Kantrida u Rijeci 5.3.2016. Okupilo se 163 natjecatelja, od toga 45 judašica i 118 judaša iz 33 hrvatska kluba. Moglo se vidjeti odličnih borbi, kvalitetan judo u svim kategorijama i neizvjesnost do samoga kraja. Moramo spomenuti da kvaliteta suđenja nije bila u skladu s kvalitetom natjecatelja, što je ostavilo dobar judo u sjeni ovog prvenstva. Nadamo se da će doći do velikih promjena u sudačkom sastavu, jer su se događale pogreške koje su izazvale negodovanje natjecatelja, trenera i publike. Želimo da se judo vrati natjecateljima i da bolji pobijedi.

BEATA GUSZAK osvojila je 1.mjesto -52 kg! U prvoj borbi zahvatom držanja pobijedila je Drobac (Split). U polufinalu povela je na yuko Žarković (Kaštela) te primila zahvat držanja do ippona. U finalu je nožnom tehnikom bacila Mlinarić (Panda) na wazaari, a u nastavku Makikomijem došla do ippona. Beata nije imala pravu konkurenciju, što je pokazala dominacijom tijekom svake borbe. Pred njom su europski seniorski kupovi na kojima će nastupiti -48 kg. Spremna je za velike rezultate, koje očekujemo u nastavku sezone.

DENIS BELJIĆ osvojio je 2.mjesto -81 kg! U prvoj borbi Makikomijem je pobijedio Vrlića (Solin). U drugoj borbi poveo je na yuko Ćaletu (Student), a kasnije izvrsnim prijelazom u parter tehnikom gušenja završio borbu. U četvrtfinalu bacio je Dusparu (Pinky) na wazaari, a vrlo brzo prekrasnim Harai goshijem bacio ippon. U polufinalu Sumi gaeshijem poveo je Maurovića (Istarski borac) na yuko i odličnom taktikom zadržao prednost do kraja. U finalu je Družetu (Istarski borac) bacio na wazaari. U nastavku borbe pao je na wazaari i yuko, zatim bacio yuko koji nije suđen i tako izgubio finale. Vjerovali smo da može osvojiti naslov prvaka države, no zadnje dvije minute dozvolio je Družeti da preuzme inicijativu u gardu, što je protivnik iskoristio ga preokrene rezultat u svoju korist. Denis je već godinama u vrhu kategorije i zadovoljni smo kontinuitetom dobrih rezultata. Malo nedostaje da postane prvo ime u kategoriji i vjerujemo da će uspjeti napraviti taj korak u budućnosti.

LUKA ŠUNJIĆ osvojio je 5.mjesto -60 kg. U prvom kolu pobijedio je Tomovskog (Panda) zahvatom držanja. U drugom kolu wazaarijem je poveo borbu s Vlahovićem (Pinky) i zahvatom držanja došao do pobjede. U polufinalu se susreo s Klačarom (Istarski borac). Vrlo teška i iscrpljujuća borba nakon 5 minuta ušla je u zlatni bod. Luka je uspio baciti Klačara na yuko, ali obuhvatio ga je ispod pojasa, čime je dobio Hansokumake. Borba za 3.mjesto je bila vrlo brzo, pa se Luka nije uspio dovoljno oporaviti. Peteh (Pulafit) bacio je Luku na wazaari i primio zahvat iz kojeg se Luka oslobodio. Iznimno iscrpljen predao je borbu i ostao na 5.mjestu. Očekivali smo Luku u finalu, no ovaj put nije išlo. Radi vrlo snažan judo, što ga vrlo brzo umara. Potrebno je promijeniti taktiku kako bi se manje trošio i izdržavao borbe duljeg trajanja.

JOSIP MIHAEL MEĐUGORAC osvojio je 5.mjesto -90 kg. U prvoj borbi ipponom je pobijedio Tenžeru (Student). U drugoj prekrasnim ipponom dolazi do pobjede nad Adžićem (Rijeka). U trećoj borbi u prvom napadu bacio je Miloševića (Istarski borac) na ippon te ušao u polufinale s Korenom (Pinky). Obojica su se snažno borila za gard, Josip je izveo nekoliko dobrih napada, no do zadnje minute nije bilo bodova. Koren je već trebao dobiti kaznu, ali suci nisu tako odlučili. Pola minute do kraja Josip je Kontrirao Korena na yuko, koji također nije dosuđen. 15-ak sekundi do kraja Koren je bacio Josipa na yuko i borba je završila. Josip nije bio zadovoljan suđenjem te je zbog nesportskog ponašanja dobio Hansokumake i nije se smio boriti za 3.mjesto. Znamo da bi osvojio broncu, no isto tako smo sigurni da je trebao biti u finalu. Josipova reakcija nije bila korektna, ali nakon tako loše odsuđene borbe ne čudi ljutnja i bijes koji je ispoljio.

LUKA IVANČEVIĆ osvojio je 5.mjesto +100 kg. U prvoj borbi Batinić (Kaštela) poveo je na wazaari. U nastavku je Luka uspio baciti na yuko, no to nije bilo dovoljno za pobjedu. U repasažu zahvatom držanja pobijedio je Vukovića (Karlovac). U idućoj borbi na wazaari je bacio Škaleca (Profectus) izvrsnim Tsurigoshijem te okrenuo Sankaku i zadržao do ippona. U borbi za 3.mjesto neoprezno je pao na wazaari od Milanovića (Split). Nakon toga je bolje radio, bacio na yuko i izgledalo je da će uspjeti preokrenuti rezultat. Lako je dolazio do garda, ali nije dovoljno snažno zatvarao laktom protivnikovu desnu stranu, što je Milanoviću bilo dovoljno da baci Luku na još jedan wazaari i dođe do brončane medalje. Iako je Luka jedan od lakših u kategoriji i sigurno je trošio puno snage da bi nametao svoj gard, zadnju borbu nije odradio dovoljno kvalitetno. Svjestan je da je imao medalju u rukama i da mu se ovakve pogreške ne smiju događati, ali to je judo. Svatko svakoga može pobijediti, ako zna iskoristiti protivnikov pad koncentracije i pogreške.

KARLO MARKOVINOVIĆ ostao je bez plasmana -73 kg. U prvoj borbi Strmotić (Panda) bacio ga je na yuko. Karlo je bolje gradio gard, pokušao nekoliko dobrih napada i vidjelo se da želi pobijediti. U Karlovom napadu Strmotić se dobro snašao i kontrirao ga Ouchi garijem na ippon. U repasažu se susreo s Buterinom (Student). Poveo je na yuko Harai goshijem. Dobio je shido za neaktivnost, pa je pokušao još jedan Harai goshi, koji je Buterin kontrirao Ura nageom na yuko. Bilo je još dovoljno vremena da stigne prednost, no natrčao je na dobar seoi i pao na ippon. Karlo je prva godina juniora i vidljiv je manjak mišićne mase u odnosu na protivnike. Morat će promijeniti težinsku kategoriju, što će mu omogućiti napredak u snazi.