MEMORIJAL “JOSIP POTNEK”, Osijek, 24.10.2015.

novosti i novija događanja

Prošle subote (24.10.2015.) u Osijeku je održan Memorijalni turnir “Josip Potnek” u organizaciji judo kluba Mladost, Osijek. Od uzrasta U8 do juniora nastupilo je 411 natjecatelja iz Bosne i Hercegovine, Italije, Mađarske, Rumunjske, Srbije i Hrvatske. Za mlađe kadete, kadete i juniore turnir se bodovao za Hrvatski super kup.

Imali smo 11 naših predstavnika od kojih je 7 osvojilo medalje.

U uzrastu curica do 10 godina JANA CVJETKO je osvojila 1.mjesto -28 kg. Imala je dvije pobjede ipponima nad Lošić i Gorjanac (obje iz “Mladost”, Osijek). Kao što smo navikli, Jana je snažno i sigurno vodila borbe te nije ostavljala protivnicama ni prostora ni vremena da je ugroze.

TOME ČIZMIĆ osvojio je 1.mjesto u kadetima -73 kg. U prvoj borbi je ipponom u zlatnom bodu pobijedio Strmotića (Panda). U drugoj je na yuko dobio Stoiku (ROU), a u trećoj ipponom Ivoševića (Mladost, Zagreb). U četvrtoj borbi je pobijedio našeg Karla Markovinovića i time osvojio 1.mjesto. Radio je vrlo pametno i strpljivo, polako tražio rješenja u gardu i lijepim bacanjima dolazio do pobjeda. Trenutno ima vodeću poziciju u ukupnom poretku kadeta svih težinskih kategorija, što potvrđuje njegovu kvalitetu i dominaciju.

MATEJ MIKULANDRA osvojio je 2.mjesto u mlađim kadetima -60 kg. U prvom kolu nakon yuka zadržao je zahvat držanja i polugom završio borbu s Hebibom (Bosna, Sarajevo). U Drugoj borbi bacio je Dula (HUN) na ippon, a u polufinalu također ipponom pobijedio Gašpara (Mladost, Osijek). U finalu se susreo s Mezeijem (HUN). U vrlo teškoj i iscrpljujućoj borbi nijedan nije došao do boda u regularnom dijelu te se o pobjedniku odlučivalo u zlatnom bodu. Mađar je nožnom tehnikom spustio Mateja u sijed, nastavio gurati rukama i došao do yuka. Iako rezultat nije na Matejevoj strani, zadovoljni smo njegovim borbama. Dao je sve od sebe, no ovaj put je to bilo dovoljno za srebrnu medalju. Svrha turnira je upravo to da se vide pogreške koje na treningu treba ispravljati, pa sad znamo što Mateju nedostaje. Dugo je već u vrhu i sretni smo da se kontinuitet dobrih borbi nastavlja i dalje.

NINA CVJETKO osvojila je 3.mjesto u uzrastu djevojčica do 12 godina -36 kg. U prvoj borbi izgubila je na zahvat držanja od Antunović (Kutjevo). U drugoj borbi čvršće i sigurnije se borila sa Szasz (HUN), no snažnija protivnica je uspjela zadržati zahvat, te je Nina izgubila na ippon. U trećoj borbi bacila je dva wazaarija Mišić (ZJŠ) te osvojila 3.mjesto. Prvi puta se natjecala -36 kg i vidljiv je nedostatak snage. Moramo poboljšati i okretnost u parteru, kako bi se bolje branila od zahvata držanja. S obzirom da je Nina bila najlakša u kategoriji, zadovoljni smo borbama.

MARTA VORAČEK je bila sama u kategoriji -44 kg (U12), gdje je osvojila 1.mjesto, pa smo odlučili da ne natječe -48 kg, kako bi imala nekoliko borbi. U prvoj borbi je bacila wazaari i zadržala zahvat do ippona Pečur (Judokan). U polufinalu izgubila je na dva wazaarija od Nikšić (Osijek). Za 3.mjesto na dva yuka je bacila Toprek (Novosadski judo klub) i osvojila brončano odličje. Nije se vidjelo da dolazi iz niže kategorije, ravnopravno se borila sa svima i jako smo sretni što je uspjela doći do medalje. Bila je borbena i čvrsta…jednom riječju odlična! Nastavi li ovako predano trenirati, Marta će samo nizati pobjede.

DOMAGOJ HLAPČIĆ osvojio je 3.mjesto -50 kg (U14). U prvoj borbi na dva wazaarija pobijedio je Kolaka (ZJŠ). U drugoj borbi izgubio je na kontru i zahvat držanja od Ružića (Ippon, Labin). Napadi su mu bili spori i slabi, iako je Domagoj dobro pripremao svaki ulaz. Uspješno je blokirao protivnika, dovoljno duboko ulazio, no u zadnjoj fazi bacanja nije bio dovoljno odlučan. U borbi za 3.mjesto s lakoćom je pobijedio Kovcina (Novosadski judo klub) u prvom napadu lijepim ipponom. Da je tako sigurno odradio polufinale, vjerojatno bi osvojio zlato.

KARLO MARKOVINOVIĆ osvojio je 3.mjesto u kadetima -73 kg. U prvoj borbi susreo se s Ivoševićem (Mladost). Bio je snažan u gardu, vrlo siguran i dominantan. U pokušaju kontre nije dobro kontrolirao protivnika te ga je Ivošević uspio zakvačiti, okrenuti se na Karla i baciti ippon. U drugoj borbi bacio je Stoiku (ROU) na ippon u prvih pola minute. Treća borba je bila vrlo zahtjevna kondicijski, ali i psihički. Strmotić (Panda) je u početku uspio blokirati Karlovu ruku i doći do prednosti od yuka. U nastavku je Karlo izjednačio, pa su oba borca još čvršće napadali i trošili puno snage u borbi za gard. U zadnjih 15 sekundi Strmotić je dobio shido, a Karlo je prednost zadržao do kraja. U četvrtoj borbi Karlo je izgubio na ippon od našeg Tome Čizmića. Vidljivo je poboljšanje gardu i snazi, ali još važnije je što nije odustajao kad je bilo teško, kad se borba “lomila”.

PETAR KRIŠTOFIĆ osvojio je 5.mjesto -38 kg (U14). U prvoj borbi poveo je na yuko Ostojića (Novosadski judo klub). Dobro se kretao, blokirao protivnikov gard, no neoprezno je ušao kontru i pao na ippon. U drugoj borbi napravio je istu pogrešku s Dundarom (Ippon, Labin) i pao na wazaari. Protivnik je prednost zadržao do kraja borbe, a Petar je ostao na 5.mjestu. Odradio je dvije dobre borbe, a pogrešku ćemo ispravljati na treninzima. Znamo da je mogao do medalje, da je kvalitetan i vrijedan, ali ponekad jedna pogreška “ skupo košta”. Vjerujemo da će biti oprezniji i bolje pripremati napade.

PETRA ŠTIMAC osvojila je 5.mjesto -52 kg (U16). U prvoj borbi izgubila je na ippon od Stojadinov (Dinamo, Pančevo). Znali smo koji napad će protivnica izvesti, no Petra nije uspjela zaobići, ni kontrirati. U borbi za 3.mjesto borila se s Toth (HUN). U prvom napadu Petra je odlično ušla Uchimatu, ali nije rukama završila bacanje. U nastavku borbe Mađarica je u parteru dobro fiksirala Petrinu ruku te polugom došla do pobjede. Petra treba malo eksplozivnije napadati, kako bi svako bacanje osvojila bod.

LUKA KOVAČIĆ osvojio je 5.mjesto -60 kg (U16). U prvoj borbi imao je Mezeia (HUN). Nakon čvrste borbe bez bodova u stojećem stavu, Mađar je uspio okrenuti Luku u zahvat držanja u parteru iz kojeg se nije uspio izvući. U repasažu je pobijedio Škabića (Ippon, Labin) na zahvat. U trećoj borbi Ostojić (Novosadski judo klub) je poveo na yuko, ali Luka se nije predavao. Snažno je gradio gard, davao sve od sebe i uspio baciti ippon. I borbi za 3.mjesto na yuko u zadnjoj minuti izgubio je od Gašpara (Mladost, Osijek). Između zadnje dvije borbe bila je mala pauza u kojoj se Luka nije uspio potpuno oporaviti. Dao je sve od sebe, ali umoran od prethodne, nije imao snage nametnuti svoj gard, što je presudilo. Ovo je Luki prvo natjecanje -60 kg, tako da smo svjesni nedostatka snage u većoj težinskoj kategoriji.

ANJA ČEKOLJ osvojila je 7.mjesto -48 kg (U12). U prvoj borbi vodila nije uspjela zablokirati gard protivnici Pamuklić (Judokan) te je izgubila na dva wazaarija. U repasažu je na dva yuka vodila Toprek (Novosadski judo klub), no neiskustvo je presudilo. U želji da postigne ippon pokušala je izvesti tehniku koju je ranije poentirala, no ovaj put protivnica je bila spremna i kontrirala Anju na wazaari. U tom trenu ostalo je nekoliko sekundi do kraja, što nije bilo dovoljno da Anja vrati prednost. S njenih 11 godina ni ne očekujemo bolju taktičku pripremu. Išla je srcem, osjećala da može pobijediti i brzopleto je odreagirala. S vremenom će se takve pogreške događati sve rjeđe i naučit će voditi borbu. Svejedno, dala je sve od sebe, željela najbolje, a to je zasad dovoljno. Prostora za napredak ima dovoljno i iz mjeseca u mjesec bit će sve bolja.